Menu

SHRNUTÍ DĚJE [16. – 27.]

Shrnutí děje z dílů 1 – 7 naleznete zde.
Shrnutí děje z dílů 8 – 15 naleznete zde.

Za to, že se Safiye Sultan pokusila sesadit Ahmeda z trůnu a dosadit tam Mustafu, je uvězněna ve věži a připravena o veškerou moc. Aby Ahmed ochránil svůj trůn, rozhodne se jako vládce popravit svého bratra, avšak v poslední chvíli si to rozmyslí a místo toho jej uvězní. Kösem bere pod svá křídla Melike – chudou dívenku, která přijde o svou matku.

Z Egypta přijíždí Hümasah Sultan, nejstarší dcera Safiye Sultan. Krátce poté se Kösem dozví od Mehmeda Giraye pravdu o Dervishovi, o jeho úloze při vraždě sultána Mehmeda, otce Ahmeda. Halime Sultan se dozvídá pravdu o citech mezi Handan Sultan a Dervishem Pashou. Tajemství o účasti Dervish Pashy na smrti sultána Mehmeda je prozrazeno Ahmedovi, který se rozhodne Dervishe zabít. Handan Sultan brzy spáchá sebevraždu, protože se obává, že se její syn dozvěděl o jejích citech k Dervishovi. Po smrti Handan Sultan se vedení harému ujme Hümasah Sultan. V této době také Ahmed pracuje na přípravách mešity, kterou chce vybudovat naproti Hagii Sofii.

Sultán Ahmed přikáže propustit Safiyi Sultan z věže na oplátku za její pomoc při záchraně Kösem, která byla unesena bandity. Díky intrikám Kösem nakonec odstoupí Hümasah ze své funkce. Bülbül se dozvídá, že její ztracený bratr, ztracený osmanský Sehzade, je ve skutečnosti Iskender. Safiye a Hümasah skrývají tuto pravdu více než 11 let. Během této doby Kösem upevňuje svoji moc a porodí dalších 7 dětí, Zülfikar se ožení s Hümasah a Iskender přijme funkci strážce komnat. Ahmed se po mnoha letech rozhodne propustit Mustafu, který se ale za tolik let stal psychicky labilní. Mešita sultána Ahmeda je dokončena a sultán Ahmed spolu se svými syny a bratrem Mustafou odchází uskutečnit páteční modlitbu právě do této mešity. Safiye Sultan se chystá otrávit sultána Ahmeda, aby uvolnila místo na trůnu svému vlastnímu Sehzadovi. Chce toho dosáhnout pomocí konkubíny, kterou Ahmedovi posílá a která mu postupně podává jed. To se jí nakonec podaří a sultán Ahmed, který trpí žaludečními problémy, se dozvídá, že mu zbývají nejvýše 2 týdny života. Kösem se podaří tuto konkubínu zabít, ale vzápětí zjišťuje, že to byla její vlastní sestra.

Zülfikar se dozví od Hümasah o Iskenderovi a informuje o tom Kösem Sultan. Ta se obává o osud svých dětí, který by je mohl po smrti Ahmeda potkat, a tak přesvědčí Ahmeda, aby Iskendera nechal popravit. Halime Sultan a Menekse připravují svatbu Dilruby Sultan a velkovezíra Halil Pashy, avšak Dilruba se svatbou nesouhlasí a mezitím si tajně vezme Davud Pashu.

Sultán Ahmed se dozvídá, že jeho nemoc se stále horší, a rozhodne se, že ještě před smrtí si chce vzít Kösem za právoplatnou manželku. Několik dní po oficiální svatbě Dilruby umírá sultán Ahmed v bolestech. Kösem Sultan se rozhodne trůn přenechat Sehzade Mustafovi ve snaze zrušit bratrovraždy, avšak otočí se to proti ní a Halime s Dilrubou ji vyženou do starého paláce. Iskender, kterého Zülfikar tajně zachránil před popravou, se spojí se svou matkou a chystá se chopit moci.

Kösem si uvědomí svou chybu a rozhodne se sesadit sultána Mustafu z trůnu a nahradit jej Sehzade Osmanem. K tomu, aby ospravedlnila své jednání, využívá duševní stav Mustafy. Halime cítí, že synové Kösem začínají znamenat hrozbu, proto se rozhodne nařídit jejich popravu. Naštěstí se ale podaří její syny zachránit a Kösem přikazuje Mustafu opět zamknout a Halime hodit do žaláře, později do starého paláce.

Osman usedá na trůn, ale odmítá Kösem za její činy přijmout zpět do hlavního paláce, nechává ji nadále žít ve starém paláci.

Pokud byste chtěli ocenit tuto náročnou práci, můžete poslat libovolnou částku na účet 2100695582/2010 s variabilním symbolem 2222. Fanoušci ze Slovenska mohou využít IBAN CZ6720100000002100695582 a BIC FIOBCZPPXXX.
Z technických důvodů nyní není možné vkládat nové komentáře ani zobrazit již vložené komentáře. Omlouvám se.